Jump to content
Sign in to follow this  
KiwiKadoo

Pokecraft - Jak Zacząć grę?

Recommended Posts

Dobry, jeżeli tu jesteś to prawdopodobnie zaczynasz grać na serwerze i nie wiesz co i jak. A więc, usiądź i chwilę poczytaj, zaoszczędzisz masę czasu, gdyż postaram się zebrać w tym poradniku wszystkie aktualnie ważne informacje, zaczynając od największych podstaw.

1. Część poradnika - Największe podstawy.

1.1 Wbijasz na serwer... No i co dalej?

Zakładam, że wybrałeś już sobie któregoś z pokemonów, z którym zaczynasz swoją grę. Teraz możesz się rozejrzeć po spawnie, znajdziesz tu parę wartych uwagi miejsc takich, jak: Pokecentrum, Market, lub teleporty na spawny pokemonów. My zajmiemy się tym ostatnim, gdyż to powinno cię teraz najbardziej interesować. Polecam również użyć /kit start, podwoi to twoją ilość itemów startowych.

1.2 Główne spawny pokemonów.

Chodząc po spawnie powinieneś natknąć się na takie coś: 

2019-06-12_16_29_21.thumb.png.561bbc51c28d396416aebcd6f09c28d0.png

Są to teleporty do wspomnianych wcześniej spawnów pokemonów, klikając w guzik teleportujesz się i możesz zacząć łapać nowe pokemony, jak i expić tego, którego już masz. Oczywiście respy znajdują się również w innych miejscach, do których teleporty są naprzeciwko tych wspomnianych wyżej, jak i w regionach Kanto i Johto.

1.3 Jak złapać pokemona?

Najlepiej znajdź pokemona o podobnym lvl do swojego, abyś był w stanie z nim chwilę powalczyć. Musisz wtedy kliknąć R celując w dzikiego pokemona, rozpoczynasz wtedy walkę. Aby móc złapać pokemona musisz go obić, im mniej ma HP, tym łatwiej się łapie. Musisz postarać się również, aby go przez przypadek nie zabić (niezwykle przydatny do tego jest atak False Swipe, zostawia on zawsze pokemona na 1hp zamiast go zabijać, podstawowym pokemonem posiadającym ten atak jest Scyther respiący się na bagnie, możesz również spytać się na chacie, czy ktoś by ci nie złapał takiego scythera). To, jaką masz szansę na złapanie pokemona zależy od wielu czynników, jednak ten, który na ten moment musisz znać to ilość hp przeciwnika, im mniej, tym łatwiej się łapie. Po obniżeniu hp pokemona klikasz Plecak -> Poke Balle i klikasz na jednego ze swoich balli, jeśli pokemon się nie złapał próbujesz jeszcze raz. 

Polecam zbijać pokemony do czerwonego hp, jak na screenie:

hp.png.8845cc05c1451cdc193bbf0144dcae6d.png

1.4 Jeśli chodzi o expienie poków to jest naprawdę prosta sprawa. Musisz zabijać swoim pokemonem inne, im wyższy lvl przeciwnika tym więcej expa dostaje twój pokemon. Lvl'ując poka podbijasz jego statystyki i uczysz go nowych ataków.

2. Część poradnika - Jak ocenić jakość twojego pokemona?

2.1 Generalnie jest kilka czynników sprawiających, że jeden pokemon może być silniejszy od drugiego, mimo, że oba z pozoru są takie same. Pierwszym z nich jest naturka pokemona, możesz ją sprawdzić klikając prawym przyciskiem myszy na swojego pokemona przy otwartym ekwipunku i następnie ,,Staty". Zobaczysz tam nazwę naturki twojego pokemona, oraz co ona robi.

2019-06-12_17_46_19.png.8052bc55f5fdd50106105a48f04c4cd2.png

Jak widać na screenie ten Garchomp posiada naturkę Naive, dodaje ona speeda do jego statystyk, jednak zabiera special defa. Oznacza to, że będzie on miał 10% speeda więcej niż inne Garchompy i 10% special defa mniej.

2.2 Drugim takim czynnikiem są IVs, to już jest troszkę bardziej skomplikowane. Sprawdzasz je wpisując /ivs [numer slota w którym jest pokemon]. Pojawiają się wtedy takie cyferki:

2019-06-12_17_52_44.png.7a65f97fc9bd219a89b05eb54540d8b4.png

Teraz... Co możemy z tego wywnioskować? Częstym błędem jest patrzenie na procentową ilość naszych IVs, nie rób tak, gdyż pok 60% może być dużo lepszy niż 80%. Należy patrzeć na konkretne statystyki potrzebne twojemu pokemonowi. Dla przykładu: Jeśli chcesz mieć dobrego pokemona, który potrzebuje speeda szukasz pokemona z jak najwyższym speedem w IVs, ale szczegóły wytłumaczę później. Na chwilę obecną ważne jest dla ciebie to, że 31 to jest maksymalne IV w daną statystykę, jakie możesz mieć, a każde IV dodaje +1 do danej statystyki pokemona. Czyli... Pokemon 31 speed będzie miał 31 speeda wiecej niż pokemon 0 speed, proste? Mam nadzieję, że tak.

2.3 EVs mają lekko inną zasadę, nie są losowe, jak IVs. EVs możesz wbić poprzez zabijanie konkretnych pokemonów, dla przykładu zabicie Joltica daje ci +1 do EVs pod speeda. Możesz je również wbijać poprzez założenie na poka odpowiedniego itemu, na serwerze taki item do wbijania EVs dostępny jest na /warp vip i pozwala na wbicie +5 do danego EV za każdego pokonanego pokemona.

12.png.a594c20c97ddc23c15c9c8184f1ee0b1.png

Maksymalna ilosc EV, jakie mozesz rozdysponować to 252 w daną statystykę i 510 ogólnie. Dla przykładu ze screena: EVs wbijasz w statę, która jest ci potrzebna na danego pokemona, np. w przypadku mojego Blaziken'a jest to Attack i Speed.

2.4 Abilitka, może nie jest aż tak istotna w wielu przypadkach, ale u niektórych poków jest ona powodem, dla którego się je w ogóle gra. Każda abilitka ma swój własny efekt, który w jakiś sposób zazwyczaj ma sprawić, że twój pok będzie silniejszy.

2019-06-12_18_01_55.png.9d4ba769a23cea0681f34dfc6110b320.png

Jak widać na screenie ten Blaziken posiada abilitkę Speed Boost, możesz sprawdzić abilitkę swojego poka klikając w ,,Ogólne". Aby sprawdzić jaką abilitkę powinieneś mieć na swoim poku musisz wejść na odpowiednią stronę poświęconą między innymi właśnie temu, linka do niej wyślę później. Na ogół jeśli chodzi o abilitki to każda ma inny efekt + każdy pok ma od 2 do 3 abilitek, które może w ogóle posiadać, z czego 1 jest tak zwaną hiddenką, czyli niezwykle rzadką abilitką, która nieraz sprawia, że pok staje się dużo lepszy niż z domyślną, np. Speed Boost jest hiddenką dla Blazikena.

3. Część poradnika - Ale skąd mam wiedzieć pod co jest mój pokemon?

Tak więc... Do tego jest masa stronek, polecę ci tu kilka z nich, z których sam korzystam:

3.1 Pokemon Database - https://pokemondb.net/

409977026_Beztytuu.thumb.png.36bb95ba9f71ce307dc1933ee6ad7593.png

Możesz tu wpisać nazwę poka, który cię interesuje, następnie klikasz w niego i wyskakują ci dosłownie wszystkie informacje, jakich potrzebujesz. Czyli jego base staty, dostępne dla niego abilitki, jakie typy go kontrują, oraz jakie on kontruje, a do tego niżej wszystkie dostępne dla danego pokemona ataki. Możesz tu również sprawdzać działanie dowolnej abilitki, ataku, lub itemu, jaki istnieje na serwerze.

1.thumb.png.5866c6e6764c48b1185f11a117bc00df.png

3.2 Smogon - https://www.smogon.com/dex/sm/pokemon/

Stronka ta jest może mniej przejrzysta niż Pokemon Database, jednak służy ona do sprawdzania buildów na pokemony, oraz pod co w ogóle powinieneś je robić. Można się sugerować smogonem, ale nie musisz robić idealnie tego, co tam jest. Aby sprawdzić, jaki build jest polecany dla twojego pokemona musisz kliknąć ,,Search" i wpisać jego nazwę.

12123.thumb.png.984d7d71f2b7094ffb06592fdad80ef8.png

Dla przykładu na dole screena możemy wyczytać, że Dragonite robi się pod Atk/Speed i najlepsza naturka dla niego to Adamant, abilitka zaś Multiscale. Na lewo od tych informacji są polecane ruchy na tego pokemona.

3.3 A teraz... Najważniejsze. Pamiętaj, że nie musisz mieć koniecznie takiego samego buildu, jak na smogonie, kombinuj i staraj się zastąpić drogie ruchy, których nie jesteś w stanie zdobyć czymś innym. Tak samo z naturką, dla wspomnianego wcześniej Dragonite nie musisz mieć koniecznie Adamant, zwróć uwagę, że Adamant daje atak, a zabiera sp.atak, możesz ją bez problemu zastapić inną naturką pod atak. Oczywiście Adamant nadal będzie najlepsze na tego konkretnie poka, jednak jeśli masz mocnego pokemona w IVs z naturką, która może nie jest idealna, ale daje na + tą statę, której akurat potrzebujesz, nie bój się go grać, bo będzie tak czy siak dobry. Uważaj jedynie na to, aby jego naturka nie obniżała statystyki, której również potrzebujesz. 

A jeśli chodzi o IVs to szukaj takiego pokemona, który ma jak najwięcej akurat w te statystyki, których potrzebujesz. Dla przykładu na takim Dragonite, który idzie pod attack nie są ci potrzebne IVs w special attack. 

Abilitka, która jest polecana często też jest hiddenką, więc będzie ci niezwykle ciężko ją zdobyć, czasami nie warto nawet.

Słowami podsumowania szukaj pokemonów zawsze z naturką, która zwiększa ci najbardziej potrzebną statystykę, do tego IVs o wysokiej wartości również w statystykach, których potrzebujesz i na niektórych pokach o ile potrzeba z odpowiednią abilitką. Jak już takiego zdobędziesz musisz wbić mu EVs, aby podnieść mu jeszcze bardziej statystyki. Ale jest to już powiedzmy bardziej zaawansowana część rozgrywki, która nie jest ci potrzebna na samym początku, jednak warto wiedzieć, że coś takiego jest, bo kto wie, może złapiesz akurat idealnego pokemona i okaże się , że jest dużo wart :D

4. Parę dodatkowych informacji o serwerze.

- Walutą serwera są BZ, możesz za nie kupić wiele rzeczy od innych graczy, jak i od NPC. Najlepszym sposobem na zarobek jest po prostu handel z innymi graczami.

- Na serwerze są osoby z rangą Helper, zawsze możesz zadać takiej osobie pytanie, jeśli czegoś nie wiesz. W sumie to nawet, jeśli nie ma nikogo z Helperów online to tak czy siak na chacie często ci ktoś odpowie.

- W regionach Kanto, jak i Johto znajdziesz wiele fajnych pokemonów, których nie ma na podstawowych expowiskach, są tam również questy, które możesz wykonywać dla zabicia nudy, a przy okazji dostaniesz z nich jakieś nagrody.

- Możesz dostać swoją własną działkę wpisująć /dzialka plt

- Jest discord serwerowy, aby otrzymać do niego dostęp napisz do kogoś z administracji.

 

To by było na tyle, postarałem się w miarę prosty sposób wytłumaczyć, jak to wszystko działa, dzięki za przeczytanie tego poradnika. W razie dodatkowych pytań zapraszam /msg KiwiKadoo, lub pisz na discordzie (KiwiKado#5237). Jeśli coś ważnego przeoczyłem to przepraszam, w razie potrzeby napiszę o tym dodatkowe porady.

Poradnik jest aktualny na dzień 12.06.2019 - Pixelmon 2.6.2 - Rowerki.

  • Like 1
  • +1 9

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×